Вові на горіхи

4


09.11.2018

Люди Гройсмана – екс-голова ГФС України Мирослав Продан і його «ширмач» Олександр Власов, разом з директором департаменту адміністрування митних платежів ГФС – Сергієм Тупальским «кришують» контрабанду горіхів.

З їх «допомогою» один з найбільш рентабельних бізнесів в Україні з експорту горіхів дає до бюджету мізерні надходження – у «тіні» перебуває 90% експортних операцій.

Згідно з проведеним мною розслідування, в «тіньовий» ринок може контролювати «смотрящий» за митницею – «права рука» Мирослава Продана – Сергій Тупальский, який організовує експорт товару за заниженою митною вартістю, і тільки через підконтрольні йому суб’єкти ЗЕД.

Для багатьох читачів буде новиною той факт, що експорт горіхів дає виручку в рази більший ніж експорт фруктів, а його рентабельність може перевищувати 400%. Україна займає перше місце в Європі з поставки волоського горіха і входить в п’ятірку лідерівпо вирощуванню даного продукту в світі.

Проте тільки 10% експорту горіхів здійснюється легально. Інші експортери користуються послугами фіктивних фірм–одноденок, через які і відбувається реалізація горіхів по всьому світу і заниження їх митної вартості.

Для того що б зрозуміти, як здійснюється експорт горіхів потрібно звернутися до історії.

Експорт горіхів завжди був корумпованим бізнесом. До початку революції 2014 року такими контрабандними схемами керували люди з «сім’ї» Януковича через Херсонську митницю, а саме через главу митної служби Ігоря Калетникаа і народного депутата Віталій Хомутинника.

Для того щоб експортувати горіх, кожен експортер зобов’язаний був заплатити 10-12 тис. доларів США з одного 20-тонної машини «фірми –прокладки», яка й здійснювала оформлення митних документів. Приміром, урожай 2015 року (жовтень 2015 року – квітень 2016 року) експортовано 30,1 тис. тонн волоських горіхів на 1,7 млрд. гривень. Загальна сума податків, сплачених цими підприємствами до бюджету – 25,5 млн гривень. На той момент перший заступник голови ГФС Сергій Білан, вказав що сума податків повинна бути в десятки разів більше тієї що сплачена, а саме не менше 261млн. гривень. Таким чином інші гроші – осідали в кишенях «вирішував» та їх прикриття в особі СБУ.

Після революції побори на митниці зникли, але дуже ненадовго.

В кінці 2014 року відродив стару схему все той же Хомутинник, який вже з допомогою свого ставленика Володимира Скоробагачадепутат Харківської міської ради та керівник депутатської групи “Молоді регіони”. Він є «смотрящий» за контрабандними потоками і «податковими ямами» в Харківській області і почав здійснювати контроль за експортом горіхів на Одеській митниці. Також в інтереси Скоробагача входив експорт-імпорт м’яса.

На початку 2015 року новий голова Митної служби Анатолій Макаренко спробував встановити загальні правила експорту горіхів в межах однієї митниці, однак про легалізацію мова не йшла. Макаренко був згаданий у скандальній листуванні Хомутинника, в якій була названі сума заробітку митників на одній машині з горіхами – 15000 доларів. З яких 10000 йшли в СБУ.

Макаренко змінив людина Ігоря Кононенка — Костянтин Лікарчук, але з-за конфлікту з Насировым, практично відразу був відсторонений від роботи. При цьому сам Насиров на посаду голови фіскальної служби «прийшов» завдяки Борису Ложкіну – однак за цим призначенням стояв все той же Хомутиннік.

Вже після відсторонення Насирова -посаду глави ГФС зайняв людина Гройсмана – Мирослав Продан. І тепер в боротьбу за митницю набув Володимир Гройсман і головним каналом експорту горіхів стала саме Вінницька митниця, де Проданий вже славився «схемами» з експорту горіхів.

Тоді ж з ринку посунули головного «сірого» експортера горіхів – компанію «Трудово-реабілітаційний центр воїнів АТО». За якої, за даними ЗМІ, стояли Хомутинник і Скоробагач.

Таким чином в 2015 році виникла конкуренція між Хомутинником і Гройсманом. З середини 2015 року близькі до ПродануГройсману фірми почали пропонувати «розмитнення» по 6-9 тис. доларів США, і таким чином Вінниця стала основним пропускним пунктом волоських горіхів.

Проте вже в 2015 році в боротьбу за «горіховий бізнес» набирає новопризначений губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі. За протекцією Саакашвілі в кінці 2015 року на Одеську митниця призначають Юлію Марушевскую. Починаючи з 2016 року основним експортним пунктом щодо пропуску горіхів стає Одеська митниця.

За інформацією ЗМІ, одним із лідерів з експорту горіхів в 2016 році була ТОВ “Юкрейніан шиппінг сервіс”, яка експортувала 1,4 тис. тонн очищених горіхів і 527 тонн – у шкаралупі. Ще одним з провідних експортерів горіхів через Одеську митницю в даний період була фірма «Орконт», зареєстрована у вересні 2015 року.

До цього моменту експортом горіхів займалася ПП «Шлях-Контракт», яка була основним конкурентом Хомутинника, проти якої він розпочав інформаційну війну з використанням адмін ресурсу. В результаті чого, на зміну Шлях-Контрактом була створена «не запятнаная» фірма «Орконт».

Після звільнення Марушевський, в листопаді 2016 року з Одеської митниці її місце зайняв Олександр Власов. Який оновив «митні схеми» нововведенням – певні групи товарів оформлялися по митному тарифу зі «знижкою» – 30%, за що компанія-імпортер зобов’язана занести відкат готівкою. І тут «в долі» також були СБУшники: згідно з джерел в медіа в 2017 році експорт горіхів і бурштину на Одеській митниці перебував під контролем СБУ.

2018 рік

Станом на 2018 рік офіційними експортерами волоських горіхів є всього 4 компанії. За 7 місяців 2018 року офіційно ними було експортовано продукції на 67 млн. доларів США. Весь інший ринок працює за схемної контрабанді, для чого відкриваються фіктивні підприємства, які пропускають до 10 машин, і через 2-2,5 місяця ліквідуються.

Таким чином надходження валютної виручки в Україну від реалізації горіхів відсутня взагалі. Якщо врахувати, що легальний бізнес експорту горіхів складає тільки 10% від загального експорту, то контрабанда може доходити до 600 млн. доларів США за перше півріччя 2018 року.

За версією джерела, що має відношення до цього бізнесу – на сьогоднішній день СБУ не контролює експорт даної продукції. За його інформацією основна частина контрабанди здійснюється через митний пост Одеси, і знаходиться під контролем ГФС.

Частина контрабанди йде через Київську митницю, і не на постійній основі через Чернівці, оскільки дана митниця пропускає тільки «свої» компанії. Також задіяні Черкаська, Закарпатська, Миколаївська та Вінницька митниця.

Середня ціна послуги становить 4-7 тис. доларів США за одну 20 тонну машину. Схемний провезення волоського горіха в шкаралупі варто підприємцям орієнтовно від 4 тис. доларів США, якщо ж це очищений горіх, то ціна варіює від 6,5 до 7тис. доларів США (ціна залежить від калібру, якості, обсягу) за 20 одну тонну машину.

Дана інформація підтверджується низкою розслідувань в ЗМІ, згідно з якими найбільше горіхів оформила Одеська митниця – «кругляк» на 18,24 тис. тонн. Також у лідерах знаходиться Чернівецька митниця – 6,68 тис. тонн, і Закарпатська митниця – 1,51 тис. тонн. Контрабанду горіхів пов’язують з екс головою ГФС Проданом і його оточенням. Раніше він очолював ДФС Вінницької області, де на початку липня 2018 року СБУ провела обшуки в податковій, а також у наближених до Продану людям.

Відстежити експорт контрабанди горіхів досить складно, оскільки основні компанії – одноденки працюють від 3 місяців до одного року. Контрабандисти виконують всю роботу «під ключ» – свої компанії, рахунки і навіть при необхідності надають транспортні послуги. У разі якщо ваш покупець розраховується за безготівковим розрахунком, то також надається послуга по «обналічуванню» грошей – вартість послуги 2,5% від суми переказу.

В ході спілкування з експортерами мною була виявлена сайт-платформа через яку здійснюється контрабанда горіхів – компанія UkrNUTS. Ця компанія здійснює продаж та закупівлю волоського горіха (не очищеного і очищеного), насіння гарбуза і квасолі. А також займається експортом горіхів.

Даний сайт не має жодних реквізитів фірми (розрахункових рахунків, кодів МФО, ЄДРПОУ тощо), за винятком телефонів та електронної пошти. Таким чином це лише платформа, через яку надходять замовлення, а їх оформлення можливе через різні фірми-одноденки.

Під виглядом експортерів ми зв’язалися з UkrNuts, де представник компанії підтвердив, що здійснює «замитнення» горіхів через Одесу. Ціни даної послуги склала 5,3 тис. доларів США за 20 тонну вантажівку.

аудіозапис розмови

На наше запитання щодо того, чому на сайті відсутні які-небудь реквізити компанії, що їх було отримано відповідь, що «затаможкой» горіхів буде займатися абсолютна інша компанія. У разі якщо ціна влаштовує, то з нами зв’яжеться її директор і введе в курс справи, як буде відбуватися експорт.

аудіозапис розмови

За нашими даними, цей майданчик контролюється чиновниками ГФС, які використовують на сьогодні 10 фірм-одноденок, через які проходять всі операції.

Однієї з фірм-одноденок в 2018 році була компанія «Глобалс Трейд», яка з’явилася в листопаді 2017 року в Одесі, і за свою коротку діяльність вже змінила трьох власників, назву та юридичну адресу. Статутний капітал даного підприємства становить 100 тис. грн., а основним видом діяльності є – діяльність посередника в торгівлі товарів широкого асортименту. Сьогодні компанія називається ТОВ “ПІВДЕНЬ ТРЕЙД ГРУП” і зареєстрована у Києві. Власником компанії є Абдалла Ахмед Абдалла Абуельфадл.

Також Абдалла Ахмеду належить ТОВ «Торсионгрос», яка проходить по ряду кримінальних справ щодо ухилення від сплати податків, та проведення фінансово-господарських операцій по легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Ця компанія зареєстрована за тією ж адресою з «Глобал Трейд».

Курирує дану схему «права рука» Мирослава Продана– директор департаменту адміністрування митних платежів ГФС – Сергій Тупальский, при невтручанні Василя Поїзда (Департамент боротьби з контрабандою).

Діяльність конкурентів, які не хочуть співпрацювати з головними «схемщиками» на Одеській і Київській митниці ліквідують за сприяння податкової міліції міста Києва.

Після того як Проданий пішов у відставку, на митниці нічого не змінилося – його люди, як і раніше курирую всю контрабанду країни. Формально його місце тимчасово зайняв вже згаданий мною Олександр Власов, який сам був відсторонений від посади начальника Одеської митниці на період службового розслідування крадіжки 37 контейнерів з тканиною та іншими товарами.

Источник

Оставить комментарий